پنج شنبه, 01 تیر 1402 00:11

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین قرارگاه نوزده دی و مرکز پژوهشی مبنا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین قرارگاه فرهنگی اجتماعی نوزده دی و مرکز پژوهشی مبنا در زمینه آسیب‌شناسی مسائل دینی، فرهنگی و اجتماعی استان قم و اجرای طرح‌های مشترک پژوهشی منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی مبنا، سردار موحد فرمانده سپاه امام علی بن ابی‌طالب (ع) و تعدادی از مسئولین قرارگاه 19 دی استان قم روز شنبه 3 تیرماه، با حضور در مرکز پژوهشی مبنا از نزدیک با فعالیت‌ها علمی پژوهشی این مرکز آشنا و با آقای دکتر محمدتقی دشتی، رئیس مرکز پژوهشی مبنا و معاونت ارتباطات و مدیران این مرکز دیدار و گفتگو کردند.

این دیدار باهدف آشنایی هر چه بیشتر مسئولان قرارگاه 19 دی با مرکز پژوهشی مبنا و شناسایی ظرفیت‌های متقابل به‌منظور برقراری همکاری دوجانبه علمی پژوهشی و هم‌افزایی در جهت حل مسائل دینی، فرهنگی و اجتماعی استان قم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکتر محمدتقی دشتی، رئیس مرکز پژوهشی مبنا، ضمن خوش‌آمد گویی به فرمانده سپاه امام علی بن ابی‌طالب (ع) و تعدادی از مسئولین ابراز کرد: "شما در جایگاه بسیار مقدسی زحمت می‌کشید و خیلی خوشحالیم که در خدمت شما هستیم. ایشان پس از معرفی اجمالی دستاوردها و فعالیت‌های صورت گرفته در مرکز پژوهشی مبنا، کارآمدی را از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری دانست و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی، پژوهش در حوزه کارآمدی نظام را مطالبه کردند که بعد دینی، فرهنگی و اجتماعی آن بر عهده مراکز علمی پژوهشی نهاده شده است، ازاین‌رو مهم‌ترین رسالت مرکز مبنا ارتقاء کارآمدی نظام اسلامی است، این مرکز می‌کوشد با تولیدات فاخر خود و اتخاذ شیوه‌های نوین مسئله محوری و راهبرد گرایی در حل مسائل کشور به کارآمد سازی نظام اسلامی کمک نماید.

دکتر دشتی با اشاره‌ به‌ضرورت مبحث جهاد تبیین اظهار داشت: " ما در مبحث جهاد تبیین سه رویکرد را در مبنا اتخاذ کردیم، یک، اقناع مدیران برای رویارویی با مسئله و ارائه راهکاری که خدمتشان می‌دهیم، دو، اجماع نخبگان و همگام‌سازی نخبگان در راستای حل آن مسئله و سوم، گفتمان‌سازی مردمی.

ایشان در ادامه کلان پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی مدون در مبنا را معرفی نموده و عنوان داشت: مرکز پژوهشی مبنا 11 مسئله‌ مادر کشور را با تعریف کلان پروژه‌های مسئله یابی، سیاست‌پژوهی‌ و جریان‌شناسی‌، مبانی نظری و نظریه‌پردازی بررسی و ارائه کرده است.

رئیس مرکز پژوهشی مبنا اختلال در نهاد خانواده در ایران را یکی از اساسی‌ترین مسائل کشور در حوزه حکمرانی برشمرد و یادآور شد: این مرکز مطالعات راهبردی، نظام جامع خانواده را به‌صورت مسئله‌محور راهبرد گرا و نه انتزاعی، مورد پژوهش قرارداده، با احصاء علل و عوامل راهبردها و راهکارهای موضوعاتی چون؛ فرزندآوری، تربیت، تحکیم، ازدواج، سالمندی، بحث مشاوران در طلاق و بحث خانواده، گسست نسلی و ... را در قالب نظام جامع خانواده بررسی نموده است.

رئیس مرکز پژوهشی در این دیدار با تأکید بر حفظ و تقویت فضای فرهنگی قم بر لزوم همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهاد‌های علمی-فرهنگی و اجرایی پیرامون تبیین و ترویج عفاف و حجاب، تحکیم خانواده و دیگر موضوعات فرهنگی و اجتماعی اذعان داشت: ترویج و اقناع‌سازی موضوعات پیرامون عفاف و حجاب و اصلاح سبک زندگی و ترویج زیست عفیفانه، مهم‌ترین عامل برای تأثیرگذاری در مسائل فرهنگی و اجتماعی به‌ویژه مقوله عفاف و حجاب در کشور است.

در ادامه جلسه، دکتر صدقی، معاونت ارتباطات مرکز پژوهشی مبنا، ضمن تشریح راهبردها و راهکارهای حل مسئله اختلال در نظام خانواده، تشکیل نهاد متولی مسئول خانواده در کشور را اصلی‌ترین راهبرد مواجهه با این مسئله برشمرد و گفت: " بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) یک‌نهاد اجرایی قانونی در این عرصه باید تشکیل شود و آن نهاد، باید متولی مسئول و عهده‌دار امر خانواده باشد." ایشان با توجه به رسالت مرکز مبنا، مسئله محوری و راهبرد گرایی را دو  ویژگی مبنا دانست و اظهار داشت: سپاه حافظ انقلاب است و این حافظ انقلاب، هم‌ دست اجرایی می‌خواهد و هم‌دست علمی، مرکز پژوهشی مبنا بسیار خرسند است که بتواند از این حیث تمام مجموعه‌ها را دورهم جمع کند و در جهت اجرایی سازی اهداف انقلاب اسلامی، بازوی علمی و پژوهشی سپاه باشد.

سردار موحد فرمانده سپاه استان قم نیز با تشریح اقدامات صورت گرفته توسط قرارگاه 19 دی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، از ظرفیت بسیار بالا و ناشناخته استان قم در جهت تقویت فضای فرهنگی و اجتماعی خبر داد و اذعان داشت اگر بتوان همه این ظرفیت‌ها را در کنار هم جمع کرد، هم‌ظرفیت علمی و هم‌ظرفیت اجرایی؛ می‌توان کارهای بزرگی را چه در سطح استانی و چه در سطح کشوری انجام داد و قم همواره در اکثر زمینه‌ها الگو بوده است. ایشان در ادامه به آمادگی همکاری  قرارگاه 19 دی با مرکز پژوهشی مبنا در راستای تقویت و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، برگزاری دوره‌های مسئله محوری و آینده‌پژوهشی برای مدیران و فرماندهان، همکاری در گسترش اقدامات جهاد تبیین و نیز ادغام طرح نظام جامع خانواده با خانه سبز و اجرایی سازی آن در استان اشاره داشت.

 در پایان این نشست، تفاهم‌نامه همکاری بین قرارگاه نوزده دی استان قم و مرکز پژوهشی مبنا منعقد و مقرر گردید همکاری‌ها بر اساس این تفاهم‌نامه ادامه یابد.

مرکز پژوهشی مبنا

 

View the embedded image gallery online at:
http://mabnarc.ir/index.php/item/6157-news285#sigProIdcc03799456

 

بازدید 192 آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 تیر 1402 16:10
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهشی مبنا است