یکشنبه, 11 مهر 1400 14:04

ارائه طرح جامع خانواده به شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

ارائه طرح جامع خانواده به شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی

مرکز پژوهشی مبنا به خوبی در مسائل مربوط به خانواده ورود کرده است/تحکیم و استحکام خانواده را دریابیم

کبری خزعلی؛

مرکز پژوهشی مبنا به خوبی در مسائل مربوط به خانواده ورود کرده است/تحکیم و استحکام خانواده را دریابیم

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار توجه ویژه بر موضوع تحکیم و استحکام بنیان خانواده شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی مبنا ،کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز در دیدار رئیس و معاونین مرکز پژوهشی مبنا ضمن تأیید و تأکید عملکرد این مجموعه پژوهشی و تحقیقی پیرامون کلان پروژه های نظام به ویژه موضوع «خانواده» اظهارکرد: در جلسات گذشته در مورد آموزش و تربیت، روش‌های مدرن تربیتی برای تغییر رفتار، آموزش خانواده، آموزش مبلغان و مشاوران و مباحث مختلف گفتگو شد.

دبیر واحد زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اما امروز در مبحث مهم تحکیم خانواده به موضوع استحکام خانواده در راستای ساختار سازی و سیاست‌گذاری باید پرداخت و توجه کرد که در این موضوع مرکز پژوهشی مبنا به ارائه طرح جامع خانواده می‌پردازد.

در ابتدای این دیدار محمدتقی دشتی، رئیس مرکز پژوهشی مبنا با ارائه طرح جامع خانواده با محوریت «مسئول سازی پیرامون نهاد خانواده» گفت: ما معتقدیم بدون کارآمدی نهاد خانواده، نمی‌توانیم در رفع آسیب‌ها و هنجارهای جامعه به‌خوبی عمل کنیم. لذا با این دغدغه طرح جامع خانواده را در چهار بُعد «تشکیل، تداوم، تحکیم و تعالی» موردبررسی قرار داده‌ایم تا به مرحله پنجم تأسیس نهاد متولی خانواده منجر گردد.

تحقق راهبردهای پژوهشی خانواده در گروه تاسیس نهادی ناظر و پاسخگو

سپس سیدمرتضی میر تبار، مدیرگروه فرهنگ دینی در این دیدار ضمن پاسخگویی به سؤالات مطرح‌شده، گفت: از اهداف طرح جامع خانواده انسجام‌بخشی ساختاری نهاد خانواده است؛ که برای این منظور ایجاد اجماع سازی میان متولیان و اندیشمندان لازم است.

مسئول طرح جامع خانواده مرکزپژوهشی مبنا افزود: معتقدیم که اجماع سازی یکی از شاخص‌های حکمرانی شایسته است. ما در کنار بررسی نهاد خانواده علاوه بر چهار بعد «تشکیل، تداوم، تحکیم و تعالی»، به موضوعات مختلف در خصوص خانواده همچون بحران سالمندی، همباشی، تأثیر مشاوران برافزایش طلاق، نقش وکلا در افزایش طلاق، خشونت، طلاق عاطفی و تأثیر رسانه‌های نوین و...پرداخته‌ایم.

میر تبار اظهارکرد: معتقدیم تحقق راهبردها و راهکارهای پژوهشی که ذیل موضوعات مرتبط خانواده به‌دست‌آمده است، زمانی قابل‌اجراست که از یک‌نهاد منسجم، ناظر، پاسخگو و مسئول برخوردار باشیم.

فرصتی برای از دست دادن نمانده

در این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاه‌های دولتی صورت گرفت، محمدباقر صدقی معاون ارتباطات مرکز پژوهشی مبنا ضمن اشاره به اشباع پژوهشی گفت: امروز زمانی برای از دست دادن نداریم و باید زودتر به اقدام و عمل دست‌یابیم. بنابراین نخبگان دانشی و اجرایی باید هر چه سریع‌تر در خصوص تأسیس نهاد متولی خانواده اجماع و اقدام نموده و دست به گفتمان سازی بزنند.

گسترش و مطالبه ارزش‌ها رسالت شورای عالی انقلاب فرهنگی

سیدسعید هاشمی‌نسب معاون پژوهشی مرکز پژوهشی مبنا نیز در این دیدار اظهارکرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی مهم‌ترین مبحث و دال مرکزی باید مطالبه و گسترش ارزش‌ها باشد. این نیاز به نگاه شبکه‌ای در جامعه دارد و مرکز پژوهشی مبنا سعی کرده است در تمام فعالیت‌های خود نگاه شبکه‌ای را حفظ کند.

مصوّبات نشست

لازم به ذکر است، در پایان نشست ضمن ارائه محصولات راهبردی مرکز پژوهشی مبنا، مصوبات ذیل تصویب شد.

  1. محوریت شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در ارتباط با قوای سه‌گانه و نهادها و هماهنگی و سیاست‌گذاری در مورد تأسیس نهاد متولی مسئول خانواده.
  2. محوریت مرکز پژوهشی مبنا و ارجاع تمام مؤسسات به این مرکز در مورد تأسیس وزارت خانواده.
  3. هماهنگی دیدار با معاون محترم زنان و خانواده ریاست جمهوری.
  4. هماهنگی جلسه هیئت‌رئیسه محترم مجلس.
  5. کامل کردن طرح جامع ساماندهی نهادهای مربوط به خانواده و ایجاد نهاد متولی مسئول.
بازدید 93 آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 مهر 1400 16:22
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهشی مبنا است