سه شنبه, 23 آذر 1400 19:34

نهمین نشست هم اندیشی مدیران و معاونان پژوهش واحدهای پژوهشی حوزوی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظام واره گرایی نسبت به مسائل، پیگیری اولویت‌های پژوهشی و لزوم بهره گیری از روش های نوین پژوهشی از مهمترین رویکردهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر دشتی، رئیس مرکز پژوهشی مبنا بعد از ظهر امروز در نهمین نشست هم اندیشی مدیران و معاونان پژوهشی واحدهای علمی حوزوی با شعار«حوزه، پژوهش و پاسخگویی به نیازهای نظام و جامعه اسلامی» کارآمدسازی نظام اسلامی را از رسالت‌های خطیر حوزه به عنوان پشتوانه تئوریک نظام اسلامی دانست.
وی اهتمام حوزه به تحول رویکردی را از مهمترین پیش نیازها، در مسیر پاسخگویی به نیازهای داخلی و بین المللی دانست و اذعان داشت: کارآمدسازی نظام اسلامی و ارائه پژوهش های متقن و عملیاتی نیازمند اتخاذ تحولات رویکردی در حوزه‌های پژوهشی است.
رئیس مرکز پژوهشی مبنا بر اهمیت تقسیم کار پژوهشی میان مراکز تحقیقاتی حوزوی و ورود تخصصی به امر پژوهش تأکید کرد و ابراز داشت:  برخورداری از نگاه اندیشکده‌ای در پیگیری پژوهش‌های متناظر با نیاز نظام اسلامی، تاثیر بسزایی برای پویایی تحقیقات و هم‌پوشانی علمی نیازها و ارائه پاسخ‌های دقیق و علمیاتی خواهد داشت.
وی با بیان این که نیاز است تا فرایند برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی با نگاه تخصصی میان مراکز و نهادی های پژوهشی حوزه تقسیم گردد، خاطرنشان کرد: تحول در موضوعات پژوهش و به روز رسانی نیازسنجی‌ها و نیز شناسایی مسائل مادر جامعه اسلامی از رویکردهای لازم در تحقیقاتی پژوهشی حوزوی است.
دکتر دشتی در بخش پایانی سخنان خود روش مسئله محور راهبردگرا را از مهمترین بسترهای پژوهشی برای حل مسائل نظام اسلامی در مراکز علمی و پژوهشی حوزوی دانست و تصریح کرد: نظام واره گرایی نسبت به مسائل، پیگیری اولویت‌های پژوهشی و لزوم بهره گیری از روش های نوین پژوهشی از مهمترین رویکردهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بازدید 102 آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 آذر 1400 09:52

تماشاخانه تصویر

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهشی مبنا است